prawo ip

Tantiemy autorskie z internetu: jak korzyści nielicznych przekuć w sukces wszystkich

Zachęcamy do przeczytania artykułu mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego "Tantiemy autorskie z internetu: jak korzyści nielicznych przekuć w sukces wszystkich", z komentarzem do zaproponowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie wynagrodzeń autorskich (tzw. tantiem z internetu).

Spór Radia 357 z ZAiKS. Chodzi o wysokość stawki opłat dla autorów piosenek - komentuje mec. Janusz Piotr Kolczyński

Nadające w internecie Radio 357 nie akceptuje zaproponowanej przez ZAiKS stawki opłat dla autorów piosenek. Chce aby to Sąd ustalił wysokość opłaty. Pozew o ustalenie stosownej stawki wynagrodzenia autorskiego jest już w Sądzie.

"Luksemburski trybunał ma z roku na rok coraz więcej pracy" - zapraszamy do przeczytania artykułu z "Dziennika Gazety Prawnej" z komentarzami mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego

Z Polski do TSUE trafiło w 2022 r. tylko 39 pytań. Z zakresu prawa autorskiego chyba żadne. Polscy sędziowie uznają pytania do TSUE raczej za zbędny formalizm. Wydłużyły się też niestety postępowania przed TSUE, choć idą zmiany.

Sukces prawników Kancelarii w precedensowej sprawie przed Sądem ds. Własności Intelektualnej w Warszawie o ochronę praw autorskich i udzielenie informacji

W sporze z pewną dużą stacją telewizyjną złożono wniosek o zobowiązanie stacji do udzielenia informacji. Sąd pominął ten wniosek jak zwyķły wniosek dowodowy (art. 235 i n. k.p.c.) a ponadto odmówił uzasadnienia tego postanowienia uznając je za niezaskarżalne. Ocenił więc dowód przed jego formalnym ujawnieniem oraz pozbawił stronę prawa do kontroli swego rozstrzygnięcia.

Projekt ustawy o zawodzie aktora i nowy model opłaty reprograficznej

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w ostatnim czasie ocenił projekt nowej ustawy o zawodzie aktora. Projekt ma wprowadzić nowy model opłaty reprograficznej od producentów, importerów i sprzedawców sprzętu lub nośników używanych do kopiowania utworów w ramach dozwolonego użytku prywatnego.

E-wypożyczenia przez biblioteki publiczne w Polsce nie za szybko, a właściwie to całkiem wolno. System powinien działać co najmniej od 2016 r.

W dniu 8.03.2022 r. w Dziennik Gazeta Prawna ukazał się artykuł z komentarzami mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego dotyczącymi e-wypożyczeń bibliotecznych oraz odpowiedzi ministra z 25 lutego 2022 r. na niedawną interpelację poselską w tym zakresie. Autor zastanawiał się dlaczego ministrowi idzie tak wolno we wdrożeniu w Polsce efektywnego systemu e-wypożyczeń bibliotecznych? Czemu nie zapewniamy jako państwo twórcom wysokiego poziomu ochrony?

Brak winy nie zwalnia od odpowiedzialności za bezprawne wykorzystanie cudzych zdjęć z Internetu – komentarz prawników Kancelarii dla Dziennika Gazeta Prawna do ciekawego orzeczenia Sądu Okręgowego w Szczecinie

W dniu 11 maja 2020 r. w Dzienniku Gazeta Prawna opublikowano artykuł pt. „Wykorzystywanie cudzych zdjęć w Internecie. Brak winy nie zwalnia od odpowiedzialności”. Dziennik zamieścił w nim komentarz mec. Janusza Piotra Kolczyńskiego, partnera zarządzającego w Kancelarii Radcowskiej C.R.O.P.A. do ciekawego orzeczenia wstępnego o sygnaturze VIII GC 48/18 Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Subscribe to prawo ip

C.R.O.P.A. Kancelaria Radcowska

Ttelel. + 48 22 270 12 98

 

home

Al. Jana Pawła II 22

00-133 Warszawa

mail

info@cropa.org

NIP: 586-148-91-17; REGON: 015824293

 

Kontakt / Jak dojechać ?